Perfumy męskie

Jakie perfumy męskie wybrać?

Perfumy męskie powinny idealnie pasować do stylu mężczyzny, podkreślać osobowość i zachwycać intensywnością poszczególnych nut zapachowych. Aromaty winny przywoływać skojarzenia siły, pewności siebie, stanowczości i odpowiedzialności, ale z drugiej strony, również uczuciowości, troskliwości czy empatii.

Dobre perfumy męskie mają być zatem połączeniem sprzeczności, odległych sobie pojęć, wyrazów przeciwstawnych, które wspólnie mają jednak tworzyć wspólną całość, oddziałującą tak na samego mężczyznę, jak i całe jego otoczenie.

Zapach musi podkreślać charakter

Perfumy męskie bez wątpienia są wizytówką każdego mężczyzny – oczywiście pod warunkiem, że są dobrane idealnie do charakteru i osobowości. Zapachy męskie oczywiście różnią się od damskich, chociażby intensywnością i kompozycją aromatów. Są zdecydowane i mocne, rzadko kiedy ich bazę stanowią delikatne, kwiatowe aromaty.

Zadaniem perfum jest wytwarzanie aury przyjemnego zapachu, który niekiedy jest efektem połączenia nawet setek różnorodnych składników – te nazywane są nutami zapachowymi, które uwalniają się stopniowo, długotrwale otulając skórę przyjemnym aromatem.

Nuty zapachowe tworzą całościową kompozycję zapachową. Poszczególne dają o sobie znać w trakcie kontaktu ze skórą – jednak w zupełnie innym przedziale czasowym – zależne jest to od szybkości i intensywności parowania. Właśnie dzięki temu możemy mówić o trwałości perfum, a tym samym zapachu towarzyszącym nam przez długie godziny.

Perfumy męskie, tak jak i damskie, składają się zwykle z trzech nut zapachowych. Najszybciej uwalnia się nuta głowy, czyli nuta górna, która jednocześnie decyduje o wyborze konkretnego zapachu. Choć początkowo jest bardzo intensywna i wyrazista, to bardzo szybko się ulatnia – zwykle wyczuwamy ją do 30 minut.

Drugą nutą jest nuta środkowa, inaczej nazywana nutą serca, która – choć najkrócej i najmniej wyczuwalna, potęguje intensywność dwóch pozostałych nut. To właśnie ona warunkuje charakter zapachu. Ostatnią, czyli trzecią nutą jest nuta bazy (głębi). Choć wymieniana na końcu, jest aromatem podstawowym, decydującym o trwałości zapachu.

Wszystkie aromaty i trzy nuty zapachowe są ze sobą odpowiednio zestawione, by tworzyły spójną całość, która będzie okazywała swoje nieznane oblicze w odpowiednim czasie. Perfumy są kosmetykiem pracującym, który zmienia się wraz z porą dnia i naszą aktywnością, a każda kolejna nuta ma urzekać głowę, serce, a także otaczać magiczną głębią.

Jak dobierać perfumy męskie?

Perfumy męskie są nieodzownym uzupełnieniem stylizacji każdego mężczyzny. Dzięki nim czuje się pewniej, staje się bardziej stanowczy i odważny w realizowaniu kolejnych celów oraz wyzwań. Odpowiednio dobrany zapach ma również ogromny wpływ na to, jak mężczyzna postrzegany jest przez otoczenie. Pozostaje więc odpowiedzieć na pytanie, jakie perfumy męskie wybrać? Czym się kierować i na co zwrócić szczególną uwagę?

Oczywiście najważniejszym aspektem decydującym o wyborze konkretnego zapachu jest gust i indywidualne preferencje – to przede wszystkim od tego, czy kompozycja zapachowa nam się spodoba, zależy nasza decyzja zakupowa. Aromat ma być przyjemny, pozytywnie oddziaływać na nasze zmysły, w żaden sposób nie drażnić.

Warto zastanowić się, czy chcemy zakupić flakonik z zapachem mocnym i intensywnym, czy też wolimy kompozycję nieco bardziej dyskretną oraz delikatną. Nie jest bowiem powiedziane, że męskie perfumy to tylko mocne akordy. Wręcz przeciwnie – tu ponownie gust oraz charakter odgrywają największą rolę.

O ile nuty słodkie czy kwiatowe rzadko stanowią bazę w męskich perfumach, o tyle nie są wykluczone jako jeden ze składników. Najczęściej wykorzystywane w męskich kompozycjach są aromaty drewna, skóry, paproci, cedru czy piżma, które utożsamiane są z siłą, jaką powinien charakteryzować się każdy mężczyzna. Będą więc idealne dla panów o dominującym stylu bycia. Oczywiście rynek perfumeryjny oferuje również zapachy delikatniejsze, nieco słodkie, dlatego panowie, którzy wolą łagodniejsze aromaty, również mogą dowolnie przebierać w ofertach.

Perfumy męskie - jakie je wybierać

Do najbardziej popularnych perfum damskich zaliczane są kompozycje kwiatowe, orientalne, cytrusowe, szyprowe, natomiast za perfumy typowo męskie uznaje się perfumy drzewne (np. cedr, drzewo sandałowe), skórzane (nuty skóry, dymu czy tytoniu lub palonego drewna), chypre (drzewno-cytrusowe nuty, z aromatami mchu czy też bergamotki), paprociowe, inaczej fougere, które wykorzystują nuty paproci.

Wybierając perfumy męskie, możemy również kierować się renomą producentów perfum. Warto przejrzeć listę kultowych zapachów, które od lat cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem panów. Do klasycznych perfum męskich z pewnością należą propozycje marek takich jak: Hugo Boss, Paco Rabanne, Dior, Calvin Klein, Armani, Lacoste, Jaguar czy Gucci. Nie zapominajmy również, ze perfumy mogą pachnieć inaczej w zależności od pory roku czy też od pogody.

Wybierz idealne perfumy męskie

Perfumy męskie są dla panów tym, czym makijaż dla kobiety. Są jednym z najistotniejszych dodatków podkreślających indywidualny styl, osobowość i cechy charakteru. Uwydatniają wnętrze, upodobania oraz preferencje. Nierzadko wiele mówią o samym człowieku i mają bardzo duży wpływ na postrzeganie nas przez innych ludzi.

W kompozycjach zapachowych możemy przebierać wręcz dowolnie. Choć głównie nasz gust zadecyduje o wyborze konkretnych perfum, weźmy pod uwagę również dodatkowe właściwości oraz tak zwane wartości dodane, czyli między innymi jakość składników, trwałość zapachu, aromat poszczególnych nut zapachowych, design flakonu, czy nawet renomę samego producenta.

Wybierając perfumy męskie, możemy sięgać po zapachy ponadczasowe i klasyczne, możemy również poszukiwać totalnie orientalnych i unikatowych propozycji. Nie bójmy się eksperymentować. Zapach idealny możemy odkryć zupełnie przypadkiem. Przemysł perfumeryjny jest niezwykle nasycony, dlatego jego bogactwo jest nieograniczone.