Kosmetyki naturalne są kategorią, która narodziła się z potrzeby, a przede wszystkim ze wzrastającej świadomości społecznej w kwestii ekologii. Codzienne decyzje i wybory mają ogromny wpływ na kondycję środowiska naturalnego, a więc i na nas samych. W świecie, którym zawładnęły sztuczne oraz syntetyczne produkty, coraz częściej poszukuje się kontaktu z niczym nieskażoną naturą, powraca się do korzeni, a przede wszystkim dba o środowisko naturalne, bez którego życie nie byłoby w ogóle możliwe.
Człowiek żyje dzięki naturze – to ona dała mu życie. Jesteśmy jej integralną częścią – ona potrzebuje nas, a my jej. Właśnie dlatego tak ważne jest, by o nią zadbać i chronić – przed zniszczeniem i degradacją. Zmiany możemy rozpocząć od nas samych, w domowym zaciszu. Na początku metodą małych kroczków: segreguj odpady, oszczędzaj wodę, a w codziennej pielęgnacji wykorzystuj kosmetyki naturalne, które czerpią pełnymi garściami z odnawialnych zasobów roślinnych.
Kosmetyki naturalne – rośliny i minerały na straży piękna i zdrowia
Kosmetyki naturalne (dostępne również na olyou.com) nie są niczym nowym w świecie beauty, natomiast wzrost świadomości społecznej spowodował, że stały się coraz bardziej pożądane, a przy tym, oczywiście, modne i popularne. Ekologia odnosi się niemal do każde sfery naszego życia i każdej decyzji, którą podejmiemy – również w kwestii makijażu, higieny czy pielęgnacji.
Nieustannie wzrasta liczba konsumentów, którzy dokładnie analizują skład produktów kosmetycznych, zwracając uwagę na ich jakość oraz symbole będące poświadczeniem ekologicznej filozofii przedsiębiorstwa. Cruelty free, animal friendly, przestały być już ładnie brzmiącymi, ale niezrozumiałymi pojęciami. Dziś są jednym z tych elementów, które mają wpływ na ostateczną decyzję zakupową.
Mówiąc o kosmetykach naturalnych, warto dokładnie wiedzieć, czym one są. Mówiąc ogólnie i w dużym skrócie, są to produkty, które bazują wyłącznie na surowcach pozyskiwanych z natury. Warto jednak zaznaczyć, że kosmetyki naturalne nie oznaczają tego samego, co kosmetyki organiczne czy ekologiczne.
Jeśli chcemy mieć pewność, że produkt nie jest naturalny wyłącznie z nazwy, na etykiecie musimy poszukać specjalnych oznaczeń i certyfikatów, które dokładnie opisują procent składników pochodzenia naturalnego. Do najbardziej popularnych należą: Ecocert, Cosmebio, Vegan czy Cosmos. Jest to podstawą, jeśli chcemy odnaleźć produkt, który faktycznie będzie bazował na aktywnych substancjach roślinnych, a nie na syntetycznych i niebezpiecznych dla naszej skóry wypełniaczach. Dokładna analiza składu i całej etykiety, jest więc podstawą, by odnaleźć produkt, który nie będzie naturalny wyłącznie z nazwy.
Wystrzegać należy się składników takich jak parabeny, oleje mineralne, parafiny, silikony, sole aluminium, GMO, syntetyczne barwniki i substancje zapachowe, czy też składników pochodzących od martwych zwierząt. Ponadto, warto poszukiwać symboli gwarantujących, że produktów nie był testowanych na zwierzętach, natomiast logo Vegan, potwierdza, że kosmetyk nie zawiera jakichkolwiek substancji pochodzenia zwierzęcego.
Fot: PIXABAY
Polskie kosmetyki naturalne – nasz kraj ma się czym pochwalić
Kosmetyki naturalne nie są odłamem rynku beauty zarezerwowanym tylko dla światowych gigantów kosmetycznych. Wręcz przeciwnie! Polskie brandy mogą śmiało konkurować z globalnymi koncernami, nie ustępując im w niczym. Unikalne receptury, fenomenalne składniki naturalne, rewelacyjne właściwości i zapachy, przyjazny środowisku proces produkcyjny czy ekologiczne opakowania, są siłą polskich producentów kosmetyków naturalnych.
Kosmetyki z dobrym i bezpiecznym składem zyskują na popularności, dlatego też polscy gracze rynku naturalnego, starają się dostosować swoją ofertę i portfolio do aktualnych potrzeb czy też panującej mody. Bez przesady można stwierdzić, że Polska odgrywa kluczową i główną rolę w dziedzinie kosmetyków naturalnych, a wiele marek znanych jest w odległych zakątkach świata. Warto wymienić tu chociażby Alkemie, Orientana, IOSSI, Nacomi, Clochee czy Resibo.
Kosmetyki naturalne produkowane w Polsce, nierzadko bazują na naszych rodzimych składnikach, zwłaszcza kwiatach i ziołach, które wykorzystywane są od tysięcy lat. Producenci sięgają również po rośliny z innych kontynentów, których właściwości mają zbawienny wpływ na kondycję skóry – pod względem pielęgnacyjnym czy też leczniczym.
Spośród kilkudziesięciu, albo i nawet już kilkuset, brandów kosmetyków naturalnych, poniżej przedstawiono te, które w ostatnich kilkunastu miesiącach, cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród Polek i Polaków. Doceniano skład, jakość, właściwości, skuteczność działania, czy też ekologiczny design.
Alkemie – oferuje kosmetyki ekologiczne oraz naturalne. Swoimi recepturami przekonała do siebie wegan oraz wegetarian. Fenomen tkwi w połączeniu tradycji, sprawdzonych receptur i składników, z najnowszymi odkryciami kosmetologii, doświadczeniem alchemików i wiedzą profesorów botaniki, chemii czy fizyki.
Annabelle Minerals – wywołało na rynku prawdziwą rewolucję w makijażu. Właściciele brandu udowodnili, że sztuczne i konwencjonalne kosmetyki makijażowe mają alternatywę. Marka oferuje całą gamę pudrów, podkładów, róży, rozświetlaczy i cieni do powiek, które charakteryzują się całkowicie naturalnym i wegańskim składem. Kosmetyki bazują na minerałach takich jak mika, tlenek cynku, dwutlenek tytanu czy tlenek żelaza.
BodyBoom – oferuje kosmetyki naturalne do pielęgnacji ciała. Uznanie i rozpoznawalność przyniósł marce 100% kawowy peeling. Do tej pory, bazą większości kosmetyków jest kawa robusta, a także oleje roślinne. W portfolio brandu odnajdziemy fenomenalne peelingi, balsamy i masła do ciała, a także glinki kosmetyczne, peelingi do twarzy oraz specjalistyczne kosmetyki pielęgnacyjne dedykowane kobietom w ciąży.
Ecocera jest marką, o której nie można nie wspomnieć! Rozpoznawalna nie tylko w naszym kraju, ale również poza jego granicami. Jej twórcy dążą do tego, by składniki produktów pochodziły wyłącznie z surowców występujących w przyrodzie. W składzie kosmetyków nie odnajdziemy jakichkolwiek parabenów, silikonów, olejów mineralnych czy talków. Uwielbianymi produktami polskiego producenta są pudry ryżowe i bambusowe.
Mokosh to marka, której już sama nazwa wskazuje na silne powiązanie z naturą. Zgodnie z prasłowiańskimi przekazami, Mokosz była boginią ziemi, urodzaju oraz płodności. Kosmetyki są połączeniem czystych olejów i ekstraktów roślinnych, glinek, maseł i hydrolatów. Większość produktów posiada certyfikat fundacji VIVA, które jest potwierdzeniem, że są odpowiednie dla wegan.
Nacomi znana przede wszystkim z olejów, maseł, peelingów i glinek kosmetycznych w czystej formie. Szeroka gama produktów polskiej marki jest odpowiednia dla wegetarian oraz wegan. Formuły opierają się na naturalnych ekstraktach, masłach i olejach roślinnych.
Yope kojarzy się w pierwszej kolejności z fenomenalnymi zapachami – niezależnie czy mowa o kosmetykach pielęgnujących czy też o naturalnych środkach czystości. Nie zawierają sztucznych i drażniących substancji, bazują wyłącznie na naturalnych składnikach. Zachwycają również opracowaniem graficznym opakowań.
Fot: PIXABAY
Kosmetyki naturalne jako ukłon w stronę środowiska naturalnego
Kosmetyki naturalne, jak już zostało wspomniane, powstały z potrzeby. Po pierwszej pielęgnacyjnej, a po drugie: społeczno-środowiskowej, która ma na celu przede wszystkim ochronę zasobów przyrodniczych, które są podstawą istnienia ludzkości.
Globalna produkcja kosmetyków spowodowała, że producenci zaczęli stosować tańsze oraz łatwiejsze w pozyskaniu, syntetyczne składniki, które traktowane są jako zamiennik naturalnych substancji. Te sztuczne, niekiedy nawet szkodliwe składniki, serwujemy naszej skórze wraz z każdym kosmetykiem, którego używamy w ciągu dnia. W efekcie nasza skóra, ale i organizm, otrzymuje codzienną porcję: barwników, sztucznych konserwantów, silikonów, substancji ropopochodnych, które dostają się również do naszego krwioobiegu.
Czy warto narażać nasz organizm na takie ryzyko, podczas gdy pod ręką mamy całą gamę kosmetyków naturalnych – zarówno polskich, jak i zagranicznych marek? Czy nie warto powrócić do korzeni i zdać sobie sprawę, że istniejemy dzięki naturze, więc to ona wie, co jest dla nas najlepsze? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, jednak decyzję każdy musi podjąć indywidualnie.