Peeling enzymatyczny

Co to jest peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny to popularny w ostatnim czasie zabieg polegający na usuwaniu zrogowaciałego naskórka. Sprawne usunięcie zbędnej warstwy skóry, pobudza krążenie i sprawia, że składniki aktywne zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych i odżywczych będą działać jeszcze lepiej. Sprawdź dlaczego warto korzystać z tego kosmetyku.

Peeling enzymatyczny – tak naprawdę znany od lat

Peeling enzymatyczny oraz peelingu mechanicznego różni się tym, że nie zawiera charakterystycznych drobinek ścierających (np. sól, cukier, miał wulkaniczny itd). Głównym składnikiem takiego kosmetyku są enzymy roślinne. Wielu specjalistów zaznacza, że peelingi na bazie enzymów roślinnych są bardziej bezpieczne oraz peelingów z kwasami. Nie powodują one żadnych reakcji alergicznych i podrażnień.

Ciekawostką jest to, że enzymy i kwasy owocowe były już wykorzystywane nawet kilkaset lat temu. Kiedyś do złuszczania naskórka wykorzystywano np. plastry cytryny, które skutecznie rozpuszczały martwy naskórek. Moda na enzymy przywędrowała do Polski z Azji. Japońskie i koreańskie rytuały pielęgnacyjną w dużej mierze bazują na wykorzystywaniu naturalnych składników.

Czym jest peeling enzymatyczny

Peeling enzymatyczny – co to jest?

Peeling enzymatyczny lub inaczej eksfoliacja bazuje na enzymach, które wykazują działanie proteolityczne, mające zdolność do niszczenia białek znajdujących się w zrogowaciałych komórkach naskórka. Enzymy przyspieszają naturalny proces odnowy skóry i złuszczają martwy naskórek poprzez jego rozpuszczenie. W całym zabiegu ważne jest to, że peeling w żaden sposób nie uszkadza komórek skóry. Taka pielęgnacja jest o wiele bardziej łagodniejsza niż złuszczanie z wykorzystanie peelingów chemicznych.

Najpopularniejszymi enzymami wykorzystywanymi w tych kosmetykach jest papaina i bromelaina, które uzyskuje się z takich owoców jak papaja i ananas. Innym składnikiem jest aktynidyna (pozyskiwana z kiwi) oraz arbutyna (otrzymywana np. z czarnej borówki). W składzie tych kosmetyków można również znaleźć antyoksydanty, wyciągi roślinne, witaminy, olejki oraz substancje odpowiadające za zmiękczanie i nawilżanie skóry.

Tutaj warto wiedzieć, że naturalny cykl odnowy naskórka trwa około 28 dni. Z wiekiem ten proces się wydłuża. Peeling enzymatyczny jest bezpieczny i odpowiednio stymuluje skórę do produkcji nowych komórek i kolagenu. Regularne stosowanie pozwala skutecznie zredukować przebarwienia i działa rozjaśniająco. Oznacza to, że cera stanie się bardziej promienna i jednolita.

Kto może używać peeling enzymatyczny?

Peelingu nie należy stosować w sytuacji, gdy naskórek jest uszkodzony lub na skórze występują infekcje bakteryjne. Osoby chcące korzystać z peelingu, przy leczeniu trądziku młodzieńczego lub różowatego powinny przed rozpoczęciem kuracji skorzystać z opinii dermatologa.

Uważa się, że zabieg z wykorzystaniem enzymów pasuje do każdego typu cery. Brak drobinek ścierający powoduje, że skóra nie nagrzewa się. Dzięki temu peeling jest odpowiedni dla osób, które posiadają cerę wrażliwą lub podrażnioną. Cera naczynkowa również może być złuszczana poprzez eksfoliację. Nie istnieją również żadne przeciwwskazania do stosowania przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią.

peeling enzymatyczny - jak wykonać

Peeling enzymatyczny – jak wykonać zabieg?

Przed rozpoczęciem zabiegu należy wcześniej przygotować cerę, by uniknąć różnych skutków ubocznych. Dzień przed pielęgnacją enzymami należy nie stosować żadnych preparatów, które w swoim składzie zawierają kwasy i retinol. Skóra nie powinna również być podrażniona depilacją i mikrodermabrazją. Warto przed zastosowaniem kosmetyku wykonać próbę alergiczną. Na skórę (najlepiej w okolicy ucha) należy nanieść odrobinę preparatu i obserwować czy nie pojawi się podrażnienie. By wykonać poprawnie cały zabieg:

  • dokładnie usuń makijaż,
  • przemyj cerę tonikiem w celu wyrównania pH skóry,
  • nałóż preparat zawierający enzymy,
  • kosmetyk możesz nanieść pędzelkiem lub palcami,
  • zacznij aplikację od czoła, a następnie nanieś na policzki, podbródek, nos, szyję i dekolt (omijaj okolice oczu i ust),
  • nie nakładaj zbyt grubej warstwy,
  • w zależności od produkty pozostaw kosmetyk na skórze od 10 do 30 min,
  • nałóż na twarz ciepły kompres,
  • można również wykonać delikatny masaż twarzy.

By usunąć peeling należy delikatnie przemyć skórę ciepłą wodą. Można również nałożyć maskę nawilżającą lub odżywczą. Dogłębnie oczyszczona skóra w połączeniu z substancjami aktywnymi łatwiej wejdzie w głąb skóry i odpowiednio ją odżywi.

Warto pamiętać również o tym, że peeling enzymatyczny nie powinien być stosowany zbyt często. Często zabiegi mogą powodować odwrotne skutki od oczekiwanych. Na skórze mogą pojawić się kłopotliwe przesuszenia. Wielu producentów zaleca stosowanie peelingu raz w tygodniu. Sam zabiegi eksfoliacji nie podrażnia skóry i może być stosowany przez cały rok.

Więcej na tej stronie.